top of page
  • Zdjęcie autoraAutentika

O co chodzi w tym trend booku?Kiedy przygotowywaliśmy się do publikacji tego trend booka, najczęściej zadawanym nam pytaniem było: "Po co to robicie?". 


Pytanie jest zrozumiałe – jesteśmy ekspertami w zakresie UX designu, który może się kojarzyć z projektowaniem stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Jednak przez blisko 20 lat wyspecjalizowaliśmy się w UX designie aplikacji biznesowych i narzędzi do pracy, w tym również tych wspieranych przez AI. 


I zauważyliśmy, że pod pewnymi względami wewnętrzne aplikacje znacznie odstają w porównaniu z aplikacjami zewnętrznymi, adresowanymi do klienta. 


Głównym celem narzędzi wewnętrznych jest wspieranie pracowników w krytycznych procesach pracy i realizacji złożonych zadań. System ma przede wszystkim działać – jego UX, wygląd i estetyka często są na drugim miejscu. Dobry UX przez lata był cechą aplikacji B2C, gdzie niezadowolony użytkownik w kilka chwil może zmienić dostawcę i poszukać innego produktu. Wiele firm, które szczyciły się doskonałym UX "na zewnątrz", nie widziało wartości w dobrym UX "wewnątrz".


Przyczyny tego zjawiska są dość złożone – główną jest specyfika wewnętrznych narzędzi do pracy, które często muszą być dostosowane do bardzo złożonych procesów czy przepływów. Do tego wiele firm boryka się z długiem technologicznym, przestarzałymi systemami i brakiem odpowiednich umiejętności w zespołach. Jednak dziś coraz więcej organizacji rozumie, że intuicyjne, estetyczne i przyjazne narzędzia do pracy to inwestycja w produktywność, efektywność i zadowolenie pracowników. Dobry UX potrafi znacząco skrócić czas, jaki pracownik spędza na wykonywaniu jakiegoś działania – a to przynosi ogromne oszczędności. Po przykład zapraszam do case study systemu redakcyjnego dla Wirtualnej Polski, gdzie usprawnienia w CMS skróciły średni czas publikacji pilnych newsów o 70%, a wydajność codziennego tworzenia treści wzrosła o 10%.


Intuicyjne narzędzia do pracy oznaczają także krótszy onboarding i trening nowych pracowników, mniej błędów (i mniejsze obciążenie działu IT), oraz większą satysfakcję i zaangażowanie pracowników. Przy rekordowo niskich wskaźnikach zaangażowania to niebagatelna sprawa.


Korzyści płynące z dobrego UX narzędzi do pracy rozumie coraz więcej firm – i nie trzeba szukać ich gdzieś daleko w świecie. Na naszym polskim rynku nie brakuje inspirujących przykładów narzędzi do pracy, takich jak systemy ERP, systemy do obsługi HR czy np. aplikacje do planowania podróży biznesowych lub obiegu umów. Mamy też świetnych ekspertów od optymalizacji procesów i zarządzania operacjami – i to ich zaprosiliśmy do naszego trend booka.


W "Work Tools of Tomorrow" nie koncentrujemy się na jednej branży. Całościowo obejmujemy temat narzędzi do pracy, optymalizacji procesów i technologii AI w aplikacjach biznesowych, pokazując najlepsze przykłady i dobre praktyki. Rozmawiamy z osobami, które są wizjonerami przyszłości narzędzi do pracy i pracy w ogóle, a także z praktykami, którzy przeszli drogę od kartki papieru do najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych.


Chcemy, by ten trend book był inspiracją dla wszystkich menedżerów odpowiedzialnych za codzienne operacje w organizacji. Pokazujemy, jak jest – ale także wybiegamy w przyszłość – dlatego sporo miejsca poświęciliśmy technologii AI. Nie kolorujemy i nie lukrujemy obrazka – pokazujemy stan "as is", a patrząc w przyszłość zwracamy uwagę zarówno na szanse, jak i na ryzyka. 


Zapraszamy do tej krótkiej podroży po świecie narzędzi do pracy.


Co znajdziesz w trend booku?
Commentaires


bottom of page